"fingalach" meaning in All languages combined

See fingalach on Wiktionary

Noun [Old Irish]

Etymology: fingal + -ach Etymology templates: {{suffix|sga|fingal|ach|pos=noun}} fingal + -ach Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=m|g2=f|g3=|head=|sort=}} fingalach m or f, {{sga-noun|m|g2=f}} fingalach m or f Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|fingalaig|acc_pl=fingalchu|dat_pl=fingalchaib}}, {{sga-decl-noun|acc_du=fingalach+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=fingalchu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=fingalach+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=fingalchaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=fingalchaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=fingalach+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=fingalach|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=fingalach+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=fingalaig+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=fingalach+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=fingalaig+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=fingalach|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=fingalach+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=fingalchu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=fingalaig|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: no-table-tags [table-tags], fingalach [nominative, singular], fingalach [dual, nominative], fingalaig [nominative, plural], fingalaig [singular, vocative], fingalach [dual, vocative], fingalchu [plural, vocative], fingalach [accusative, singular], fingalach [accusative, dual], fingalchu [accusative, plural], fingalaig [genitive, singular], fingalach [dual, genitive], fingalach [genitive, plural], fingalach [dative, singular], fingalchaib [dative, dual], fingalchaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], fingalach [error-unrecognized-form], ḟingalach [error-unrecognized-form]
  1. parricide (someone who kills a relative) Tags: feminine, masculine
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "fingal",
        "3": "ach",
        "pos": "noun"
      },
      "expansion": "fingal + -ach",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "fingal + -ach",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalaig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalaig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalaig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟingalach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fingalach m or f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "fingalach m or f",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fingalaig",
        "acc_pl": "fingalchu",
        "dat_pl": "fingalchaib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "fingalach+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "fingalchu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "fingalach+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "fingalchaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "fingalchaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "fingalach+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "fingalach",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "fingalach+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "fingalaig+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "fingalach+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "fingalaig+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "fingalach",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "fingalach+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "fingalchu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "fingalaig",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish nouns suffixed with -ach",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sga",
          "name": "People",
          "orig": "sga:People",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "parricide (someone who kills a relative)"
      ],
      "id": "en-fingalach-sga-noun-n3x9DsSD",
      "links": [
        [
          "parricide",
          "parricide"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "fingalach"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "fingal",
        "3": "ach",
        "pos": "noun"
      },
      "expansion": "fingal + -ach",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "fingal + -ach",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalaig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalaig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalaig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalchaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fingalach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟingalach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fingalach m or f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "fingalach m or f",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fingalaig",
        "acc_pl": "fingalchu",
        "dat_pl": "fingalchaib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "fingalach+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "fingalchu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "fingalach+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "fingalchaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "fingalchaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "fingalach+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "fingalach",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "fingalach+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "fingalaig+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "fingalach+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "fingalaig+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "fingalach",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "fingalach+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "fingalchu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "fingalaig",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish feminine nouns",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish nouns suffixed with -ach",
        "Old Irish nouns with multiple genders",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "sga:People"
      ],
      "glosses": [
        "parricide (someone who kills a relative)"
      ],
      "links": [
        [
          "parricide",
          "parricide"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "fingalach"
}

Download raw JSONL data for fingalach meaning in All languages combined (3.9kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: fingalach/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "fingalach"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "fingalach",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "fingalach"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "fingalach",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "fingalach"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "fingalach",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.